Dlaczego energia słoneczna jest najlepsza?
Wykorzystywanie fotowoltaicznej energii słonecznej jest pod wieloma względami korzystniejsze w porównaniu z innymi źródłami energii. Łączy ona bowiem korzyści społeczne, środowiskowe i ekonomiczne, określane również jako potrójna linia przewodnia zrównoważonego rozwoju. Biorąc pod uwagę połączenie tych trzech perspektyw, nie ma wątpliwości, że rozwiązania fotowoltaiczne będą miały coraz większy udział w procesach generowania energii.
Dowiedz się więcej o potrójnych korzyściach z związanych z korzystaniem z energii słonecznej
1. Korzyści finansowe/gospodarcze
W wymiarze osobistym produkcja własnej energii zwiększa Twoją niezależność od energii z sieci elektrycznej i czyni Cię odpornym na częste podwyżki cen. Natomiast koszt instalacji modułów fotowoltaicznych w ostatnich dwudziestu latach spadł o aż 96% i trend ten – chociaż spowalnia – dalej się utrzymuje. To wszystko sprawia, że system energii słonecznej dostarcza najtańszej energii na świecie.
2. Korzyści dla środowiska
Jak można oczekiwać, instalacje fotowoltaiczne są jednym z najbardziej przyjaznych środowisku źródeł energii. Korzyści dla środowiska zwiększają się wraz z coraz wyższą wydajnością ogniw PV. W zależności od regionu, zwrot kosztów może nastąpić już po roku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że moduły firmy Sharp zaprojektowane są na 30 lat działania.
3. Korzyści dla społeczeństwa
Wykorzystywanie energii słonecznej tworzy nowe miejsca pracy (np. dla instalatorów) wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na instalacje fotowoltaiczne. Żadne inne źródło energii w bardziej istotny sposób nie przyczynia się tworzenia nowych miejscu pracy, a co za tym idzie do wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego. Na poziomie makroekonomicznym energia słoneczna pozwala poszczególnym krajom uzyskać większą niezależność, ponieważ słońce świeci wszędzie, dlatego udział energii importowanej może się zmniejszyć.
Magazynuj energię i korzystaj z niej w ciągu dnia i w nocy
Moduły fotowoltaiczne produkują energię elektryczną tylko wtedy, gdy świeci słońce. Szczególnie w gospodarstwach domowych zużycie energii elektrycznej i szczytowy czas jej produkcji przez system fotowoltaiczny nie pokrywają się, ponieważ szczyt produkcji przypada na południe, a szczyt zużycia na godziny poranne i wieczorne. Rozwiązaniem jest magazynowanie energii słonecznej lub baterie słoneczne. Systemy dla gospodarstw domowych wyposażone w zapasowe baterie znacznie zwiększają niezależność od sieci elektrycznej. Nasi instalatorzy mogą przygotować kompletny zestaw dla Twojego domu.
✓ niskie rachunki za prąd – duże oszczędności
✓ niezależność od sieci energetycznej
✓ energia odnawialna
Zamień słońce w prąd
Tylko w godzinę ziemia może zaabsorbować więcej energii ze słońca niż nasze społeczeństwa zużywają w ciągu roku. Spraw, by słońce było Twoim nowym dostawcą energii. To efekt fotowoltaiczny umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej ze światła słonecznego. Każdy moduł fotowoltaiczny składa się z wielu ogniw, które wykonane są z krzemu, materiału półprzewodzącego. Ogniwa krzemowe absorbują światło słoneczne, a elektrony zostają wprawione w ruch, tworząc prąd elektryczny. Prąd stały jest przechwytywany przez cienkie metalowe przewody na powierzchni ogniwa zwane palcami, a następnie opuszcza ogniwo przez grubsze metalowe przewody zwane szynami zbiorczymi /szynoprzewodami (busbarami). Następnie w inwerterze solarnym prąd stały jest przekształcany w prąd naprzemienny. Prąd ten może być wykorzystany bezpośrednio lub przechowywany w baterii.
Moduły fotowoltaiczne dostępne są w różnych rozmiarach. Zazwyczaj moduły do mniejszych instalacji w systemach dachowych, np. w budynkach mieszkalnych, mają około 175 cm długości. Moduły stosowane w dużych instalacjach, np. w wolnostojących elektrowniach fotowoltaicznych, mają zwykle długość około 230 cm. Wybór modułów zależy od projektu systemu.