W ramach naszej serii poświęconej „Pionierom SHARP w branży energii fotowoltaicznej” prezentujemy instalacje solarne, które od wielu lat niezawodnie dostarczają energię, potwierdzając tym samym wyjątkową jakość i trwałość rozwiązań opartych na naszej technologii fotowoltaicznej. Dziś przyglądamy się systemowi stworzonemu przez Jochena Leiffera, który działa nieprzerwanie już od 28 lat.
Pionier w branży energii słonecznej
W latach dziewięćdziesiątych systemy fotowoltaiczne instalowali w swoich domach głównie odważni wizjonerzy i lubiący eksperymentować majsterkowicze. Jednym z takich pionierów był Jochen Leiffer, absolwent inżynierii i inżynierii przemysłowej z Monachium. Jako ekspert w branży technologii przesyłania wiadomości, inżynierii systemów i cyfryzacji, zawsze trzymał rękę na pulsie, śledząc innowacje technologiczne.
Chcąc udowodnić wykonalność i użyteczność prywatnego systemu wytwarzania energii, postanowił wykorzystać dach swojego garażu. Instalacja modułów fotowoltaicznych miała wykazać zarówno korzyści finansowe związane z tym rozwiązaniem, jak i jego pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Jeśli chodzi o dobór komponentów, planowanie systemu i jego instalację, ten inżynier i technofil zdał się w dużej mierze na siebie.
Montaż systemu fotowoltaicznego
11 października 1996 r. Leiffer uruchomił swój układ fotowoltaiczny. Instalacja obejmowała 18 modułów SZL-085-SH z ogniwami fotowoltaicznymi firmy Sharp i całkowitą mocą wyjściową na poziomie 1,6 kWp. W tamtym czasie firma Sharp dostarczała już podzespoły do modułów fotowoltaicznych. Firma GSS Gebäudesolarsysteme GmbH (obecnie GES Gebäude- und Energiesysteme GmbH) wykorzystała je do produkcji bezramowych modułów fotowoltaicznych wykonanych specjalnie z ogniw marki Sharp.
Moduły zostały wkomponowane w powierzchnię dachu wraz z dwoma falownikami typu SWR 700 firmy SMA, które miały przekształcać wytworzoną energię. Roczny uzysk z systemu utrzymywał się na stabilnym poziomie około 1000 kWh, co stanowi mniej więcej połowę rocznego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym (2000 kWh). Początkowo za wprowadzaną do sieci energię płacono 0,50 DM/kWh; około dziesięć lat później stawkę tę obniżono do 0,40 DM/kWh. Instalacja fotowoltaiczna szybko przyciągnęła uwagę okolicznych mieszkańców, wzbudzając ogromne zainteresowanie.
Korzyści i satysfakcja
Dziś Leiffer w pełni czerpie korzyści ze swojego układu fotowoltaicznego. Niezawodność i wydajność modułów oraz imponująca trwałość systemu nie tylko spełniły, ale przekroczyły jego oczekiwania. Leiffer jest zadowolony z wydajności układu i przekonany, że inwestycja się opłaciła: jest przyjazna dla środowiska, a jemu zapewnia korzyści finansowe.
Wskazówki dla zainteresowanych
Leiffer radzi każdemu, kto rozważa instalację układu fotowoltaicznego, aby obliczył zwrot z inwestycji i zarabiał na niewykorzystanej powierzchni dachu. Podkreśla także znaczenie osobistego wkładu w redukcję emisji CO2 i ochronę przyrody. Co więcej, nie trzeba już obawiać się wciąż rosnących kosztów energii.
Historia Leiffera jest imponującym dowodem na to, że technologia fotowoltaiczna firmy Sharp sprawdza się, działając niezawodnie przez dziesięciolecia. Ta pozytywna opinia jednego z naszych klientów niezwykle nas cieszy.
W naszej serii „Pionierzy SHARP w branży energii fotowoltaicznej” opowiadamy wiele innych interesujących historii trwałych instalacji fotowoltaicznych i ich właścicieli. Mamy nadzieję, że będą one źródłem inspiracji i przekonają Cię, byś również stał się częścią tej historii.
Poszukujemy innych pionierów w branży energii fotowoltaicznej
TAby uczcić 30. rocznicę swojej działalności w branży energetyki słonecznej w Europie, firma Sharp Energy Solutions Europe rozpoczyna wyjątkową kampanię, poszukując pionierów z branży fotowoltaiki i systemów fotowoltaicznych z modułami słonecznymi marki Sharp. Celem kampanii jest odnalezienie najstarszych wciąż działających układów fotowoltaicznych i opowiedzenie ich historii. Właściciele tych systemów mogą wziąć udział w konkursie, przesyłając informacje i zdjęcia swoich systemów fotowoltaicznych na adres marketing.solar@sharp.eu.